İLK GÖZ AĞRIMIZ TUZLA JİP-Aziz GÜLER

İLK GÖZ AĞRIMIZ -TUZLA JİP 

    Bizler Kıt'a ya çıktığımız yıllarda Kara Kuvvetleri Komutanlığının  4x4 Taktik Tekerlekli aracı Tuzla Jeep Fabrikasında üretilen Tuzla Jipti.

    Tuzla Jip Bölük Komutanının Statü Sembolü, her işin aracı, yaralı tahliye için sedye taşıyan modeli, 106/75  mm Geri Tepmesiz Toplar için silah platformu, Muhabere takımının haberci aracı, S-4'ün ikmal aracı Topçu İleri Gözetleyicisinin Komuta Kontrol aracı. Ne derdin varsa çözen mütevazi, ucuz, basit araç.

    Bölük Komutanlarının sohbetlerinden hatırlarız "İstanbuldan branda aldım, içi süngerli, yan camlara da fermuar taktırdım, açılıyor." Ne büyük lüks. Binlerce emirle yasak olmasına rağmen hemen her birimiz araba sürmeyi Tuzla Jipte öğrenmedikmi? Bizim Piyadeler ehliyet sınavına çift direksiyonlu eğitim Jipleri ile Tuzla Piyade okulunda girmişti. Bir dönemin yerli, milli, ekonomik, çok maksatlı arayışlarının sonucu 1954 Yılında Tuzla'da üretilmeye başlayan ilk askeri aracımız. Şimdilerde sadece MKE hurda araç satışlarından alınıp, modifiye meraklısı insanların garajlarında duruyor.

    Aslında bir zihniyet değişiminin sembolüydü, Tuzla Jip. Bugünlerde Mısır'dan para yerine verilen binlerce Grand Jeoroke V-8 Jeep Komutan aracı olarak kullanılıyor. Bir zamanlar Amerikan Vagoner Jiplere çok benzin yakıyor diye binilmesinin yasak olduğu günlerden nerelere geldik. Bizim Harbiye'de öğrenci olduğumuz yıllarda Kara Kuvvetleri Komutanı Steyşın Renault ile gezerdi, sabah sporunda görürdük, şimdi 10 Tonluk Mersedes S-600 ile geziyorlar.

    Artık profesyonel askerlik sayesinde Bölüğündeki askerleri yemek yemeden kendi yemek yemeyen Bölük Komutanları da, fakir askerlere dönüşümlü verilen boya sandıkları da tarih oldu. Hangisi iyi derseniz bunu zaman gösterecek.

Aziz GÜLER

 

zabitan.net@gmail.com

 

 

1830 kez okundu
04.02.2018

Yorumlar