SIRAT ON FIRAT-ERDAL ÇOLAK
SIRAT ON FIRAT
 
 
     SIRAT ON FIRAT; Erzincan ilinin Kemaliye ilçesinde bulunan Karanlık Kanyon üzerine kurulması planlanan çelik gövdeli asma cam köprü projesidir. Bu köprü dünyanın en yüksek ve en uzun asma köprüsü olarak Guinness Rekorlar kitabına da girecektir.
 
 
Kemaliye ilçesi; Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde, Erzincan’ın güneybatısında yer alır. İlçe; kuzeyde İliç, güneyde Arapgir ve Ağın, batıda Divriği, doğuda Çemişgezek ve Ovacık ilçeleri tarafından çevrelenmiş 168 m2 lik alana sahiptir. Kemaliye;  Erzincan, Elazığ, Malatya ve Sivas illeri arasında geçiş konumundadır.
 
 
İlçe Karasu ırmağının kuzey güney istikametinde açılmış vadinin batı tarafında yer almaktadır. Karasu Nehri geçtiği yerlerdeki dağları oyarak boğaz ve vadiler oluşturmuştur.
 
 
 
İşte bunlardan biri de Kemaliye boğazıdır. Kuzeyde Bağıştaş köyünden (İliç) başlayıp güneyde Dutluca Köyünde (Kemaliye) son bulan kısmı KARANLIK KANYON olarak adlandırılır. Karanlık kanyon 25 km uzunluğunda, 1000 m’yi geçen derinliği, 10-15 m’ye kadar daralan tabanı % 90’a varan yamaç eğimi ile dikkat çekmektedir. 
 
 
Bu kanyonun etrafında; dağcılık (kaya tırmanışı), avcılık, dağ yürüyüşleri, canyoning (kanyon geçiş faaliyetleri) gibi sportif aktiviteler yapılmaktadır. Karasu nehrinde ise; rafting, kano, su kayağı yapılmaktadır. Hali hazırda iki yandaki dik dağlar arasına gerilen çekli halatlar üzerinde Base Jumping ve paraşütle atlama yapılmaktadır.
 
 
 
 
Dünyanın en yüksek ilk üç köprüsü şunlardır. Sidu River Bridge / Çin (yükseklik 496m, uzunluk 900m, açıldığı yıl 2009), Hegigo Gorge Pipeline Köprüsü / Papua Yeni Gine (yükseklik 393m, uzunluk 470m, açıldığı yıl 2005) Baluarte Köprüsü / Meksika (yükseklik 390m, uzunluk 520m, açıldığı yıl 2012)
 
SIRAT ON FIRAT projesi ile bu kanyonun ve bölgenin dolayısı ile Doğu Anadolu’nun turizm yapısı değişecektir. Türkiye’de ve dünyada adından söz ettirecek bir turizm yapısı ve cazibe merkezi olacaktır. Dolayısı ile çorak bölgenin bacasız fabrikası olarak bölge ve ülke kalkınmasına katkı sağlayacaktır. 
 
Dünyada yaya geçişi için kullanılan en yüksek asma köprü 350 m, taşıt geçişi için kullanılan en yüksek köprüde 496 m yüksekliğindedir. Karanlık Kanyon’a yaya geçişinin yapılması amacıyla planlanan çelik asma köprü Guinness Rekorlar Kitabına girmesi için en az 510 m yüksekliğinde, 600-700m uzunluğunda ve 2-4m genişliğinde olacaktır. Çelik kafesli, tüp geçişli, cam zeminli ve atlayışlar için atlama kabinli olarak yapılacaktır. Nehirden zirveye çıkış için teleferik inşa edilecektir. Ekonomik kaynaklar temin edildiğinde  yapımına başlanması planlanmaktadır.
 
 
 
 
TAŞ YOL:
Bu kanyonun büyük bir kısmı büyük, dik ve derin kayalar arasından geçmektedir. Dolayısı ile yaya ve karayolu ile ulaşım sağlamak eskiden çok zordu. İşte bu yüzden Kemaliye’nin Erzincan ili ile irtibatı çok uzak yollardan intikal ederek sağlanmaktaydı. Bu sorunu çözmek ancak kayaları delerek, yol açmakla mümkün olacağı anlaşılmış ve ilk fikir 1870’lerde ortaya atılmıştır. Fakat ilk kazma 1949 yılında vurulmuştur. Yıllarca balyoz, murç, kazma, kürek, küfe ile tünel açılmaya çalışılmış, gelişen teknolojinin de yardımı ile 2002 yılında bitirilmiş ve Kemaliye, Erzincan-Sivas karayoluna bağlanmıştır. Uzunluğu 8,5 km olan taş yolun 5 km si kayalara oyulmuş tünellerdir. Bu tüneller arasında kısa açıklıklar vardır. Bu yolun ve tünelin büyük kısmı iki aracın yan yana geçişine izin vermemektedir ve bir kenarı da Karasu nehrine doğru uçurum şeklindedir. Bu yüzden araç geçişlerinde çok dikkatli olmak gerekmektedir.
 
 
 
 
 
 
 
Derleyen: Erdal Çolak
Kaynak: Kemaliye Karanlık Kanyon Eğin Park Ön Fizibilite Raporu-2014
 
2152 kez okundu
09.02.2019

Yorumlar