Zabitan (Subaylar) Dergisinin omurgasını 1987 Mezunları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği oluşuyor.

                Dernek kimlerden oluşuyor derseniz çoğunluğu 1964-1966 doğumlu, memleketin hemen her yöresinden gelen, Askeri Liseler, Harp Okulları, GATA veya FYO da 1979-1987 yılları arasında eğitim görenler veya bu tahsil ve meslek hayatının herhangi bir evresinde farklı yolları tercih edenler ile şehit yakınları başta olmak üzere onur üyelerimizden müteşekkildir.

                Çok özel bir kuşak. Öyle bir kuşak ki Cumhuriyetimizin yakın geçmişinde yaşadığı zorlu dönemlerin hemen hepsini yaşayarak bu günlere geldi.

                Çocukluk dönemleri kardeşin kardeşe silah sıktığı siyasi çatışmalar, ergenlik dönemleri darbe sonrasının sert yönetim koşulları, gençlikleri yaygın PKK terörü ve ekonomik krizleri hissederek geçti.

                Biraz daha dingin bir hayat yaşama ihtimali olan 40-50 yaş arası ise yeni, sinsi, kanser hücresi gibi Devlet dediğimiz vücudun içeresinde vücudun parçası gibi görünen, ancak zehir kusan, Devlet kurumların içerisine yuvalanmış FETÖ/PDY örgütünün eylemlerinin odağında yaşandı.  Topluca tasfiye edilmek istendiler ve onlara özel kanunlar çıkarıldı. Ardından Cumhuriyet Tarihinin en acı, en kanlı, iç savaşa en yaklaştığımız darbe girişimini de yaşadılar. Yakın tarihimizde belki de ilk defa silah arkadaşı tarafından katledilen, yıllarca yan yana olduklarını zannettikleri insanlar tarafından arkalarından vurulanları gördüler.

                Bütün bu olayları yaşayan, ortalama 35 yıllık bir deneyime sahip, oldukça iyi seviyede eğitim almış büyük bir camia. Böyle bir camianın birikimini bir şekilde paylaşması en azından denemesinin zorunlu olduğunu düşündük.

                En iyi bildiğimiz işi merkeze aldığımızda elbette TSK öne çıkıyor. TSK’ nin veya TSK hakkında karar vericilerin dış kaynakların dışında erişebilecekleri yerli ve milli bilgi kaynağı var mı derseniz yeterli olduğu söylenemez.

                Peki ihtiyaç duyulan bilgiyi TSK üretemez mi? Hepimizin bildiği gibi TSK katı bir hiyerarşi ile yönetilir ve işin doğası gereği kendi içerisinde farklı görüşlere müsaade etmediği gibi eleştiriye de açık değildir. Hal böyle iken TSK ile ilgili karar vericilerin ihtiyaç duyacağı “BEKLENTİSİZ BİLGİ” yi sunacak bir ortama ihtiyaç olduğu aşikârdır.

                Paylaştıkça artan tek şey bilgidir parolası ile yola çıktık, doğru olduğuna inandığımız görüş, öneri, fikir ve deneyimlerimizi paylaşarak bir fayda sağlamak, küçük de olsa katkı sunmak arzusundayız.

                Elbette böyle bir camia sadece TSK ile ilgili sınırlandırılamaz, Dergimizde hayatın her alanından yazılar göreceksiniz çünkü biz hayatın her alanında varız.

                Tek sorunumuz yazmaya yönelik tembelliğimiz. Bu ancak okurlarımızın desteği ile aşılabilecek bir konu.

                Biz bir yola çıktık, başaracağımıza inanıyoruz.

5726 kez okundu

Yorumlar